25th Connecticut Women's Open - First Round play is underway - all tee times delayed by 70 minutes

Connecticut Amateur Champions

DateEventLocationRegistration OpensRegister/Result
April 11One Day Tournament Stonington CCMarch 29Results
April 25One Day Tournament Topstone GCApril 12Results
May 2One Day Tournament CC of FarmingtonApril 19Results
May 10One Day Tournament Chippanee CCApril 27Results
May 17One Day Tournament Indian Hill CC May 4Results
May 23 One Day Tournament Lyman Orchards GC - Jones CourseMay 11Results
May 31Women & Tettelbach Division One Day Glastonbury Hills CCMay 18Tettelbach Results Women's Results
June 13One Day Tournament Clinton CC June 1Results
June 27One Day Tournament Tumble Brook CCJune 14Results
July 7Siderowf Division One Day Tournament Litchfield CC **June 24Results
July 18 One Day Tournament Ellington Ridge CC July 5Results
August 1One Day Tournament CC of WaterburyJuly 19Results
August 15 One Day Tournament Redding CC August 5Results
September 1Siderowf Division One Day Tournament** Suffield CC August 19Results
September 6One Day Tournament Hop Meadow CCAugust 25Canceled
September 12One Day Tournament Shennecossett GCAugust 30Results
September 19One Day Tournament Manchester CC (Four-Ball)Results
September 20Women & Tettelbach Division One Day* Keney Park GC September 7Tettelbach Results Women's Results
September 26 One Day Tournament Cedar Knob GCSeptember 13Results
October 17Al Acker One Day Championship Wethersfield CCMust QualifyResults

Results: 2024 I 2023 I 2022 I 2021 I 2020 I 2019 I 2018 I 2017 I 2016 I 2015

Most Wins: Richard L. Siderowf (5), Fred Kask (4), A. Kosinski (3), Charles Clare (3), Charles H. Seeley (3), R.M. Grant (3), W.P. Seeley (3), William T. Lee (3), Richard Dowling, III (3), 14 players have won twice

YearChampionHome ClubR.M. Grant MedalistAmateur Team ChampionsHost Club
2024Austin PerkinsHartford GCSix Players Shared Medalist TitleTorrington
2023Richard Dowling, IIIGolf Performance CenterChris FosdickDarien
2022Ben CarpenterDarienJack WoodsRidgewood
2021Chris FosdickWallingfordBrad TilleyHartford
2020Chris FosdickTimberlinBrad TilleyShorehaven
2019Richard Dowling, IIIeClub of ConnecticutChris AyersFox Hopyard
2018Ben ConroyNew HavenEvan GrenusTPC River HighlandsWaterbury
2017Richard Dowling, IIIeClub of ConnecticutNick Cook/Benjamin DayWaterburyTashua Knolls
2016Zach ZabackTPC River HighlandsBrian AhernFarmingtonWethersfield
2015Evan GrenusTPC River HighlandsJohn FlahertyTPC River HighlandsBlack Hall
2014Zach ZabackTPC River HighlandsSean GaudetteTPC River HighlandsLake of Isles
2013Cody PaladinoWethersfieldKevin JosephsonWatertownNew Haven
2012Matt SmithQuinnatissettBrendan LempGreat RiverRace Brook
2011Tommy McDonaghShorehavenJohn MurphySterling FarmsRolling Hills
2010Bernie D'AmatoD. F. WheelerJeff HeddenBlack HallWaterbury
2009R.J. ZielinskiEllington RidgeKevin JosephsonTwin HillsWoodway
2008Will StricklerMadisonPhilip PerryBlack HallEllington Ridge
2007Will StricklerMadisonRichard JungWoodbridgeWoodbridge
2006Tommy McDonaghShorehavenCody Paladino/Pete CatanzaroTimberlinTorrington
2005Tim KaneSimsbury FarmsChet HrostekBlue Fox RunNew Haven
2004Steve VelardiWoodbridgeNick CookIndian Hill/TimberlinPatterson
2003Justin GoodhueGlastonbury HillsJustin GoodhueEllington RidgeWampanoag
2002Jeff HeddenNew LondonChris MaxwellPattersonFarmington
2001Mark FarrellH. Smith RichardsonKevin HenryH. Smith RichardsonBrooklawn
2000Brian HedstromIndian HillTim Kane/Mark FarrellEllington RidgeRidgewood
1999Brian AhernWampanoagDave SzewczulEllington Ridge/WaterburyWaterbury
1998J.J. HenryPatterson ClubPaul DeluccoTimberlinWallingford
1997Brian HedstromIndian HillSteve LigiWethersfieldDarien
1996Kevin GaiIndian HillJoe DennisTimberlinFarmington
1995J.J. HenryPatterson ClubKevin GaiEllington RidgeHop Meadow
1994J.J. HenryPatterson ClubJerry LaPlacaTimberlinTorrington
1993William L. Hadden IIINew HavenJoe Dennis /George ZahringerNew HavenFairfield
1992Greg KarakashianBel CompoJoe DennisWethersfieldNew Haven
1991Bill HermansonBlack Hall ClubFred Hyatt/ Tom YellinEllington RidgePatterson Club
1990William T. LeeYaleJohn BrackenWethersfieldHartford
1989Roger EverinWethersfieldJerry LaPlacaWethersfieldTumble Brook
1988Tim PetrovicWampanoagAndrew BrockWampanoagShuttle Meadow
1987Fred KaskWethersfieldJoe DennisWethersfieldWethersfield
1986John RubyMill RiverRichard L. Siderowf / William Hadden IIIIndian HillBrooklawn
1985Richard L. SiderowfBirchwoodRichard L. SiderowfBirchwoodWee Burn
1984Richard L. SiderowfBirchwoodAlan HelferBirchwoodRace Brook
1983Jonas SaxtonGreenwichJon Saxton / Ron Henry, Jr. / Ralph Salito, Jr.New HavenWaterbury
1982William L. Hadden IIINew HavenRoger EverinWethersfieldWampanoag
1981Jerry Courville, Jr.ShorehavenJames Saldamarco / Allan BreedRace BrookRidgewood
1980Fred KaskWethersfieldBrian ClaarRace BrookShorehaven
1979William T. LeeYaleJeff DuncanPequabuckNew Haven
1978David SzewczulTunxis PlantationGeorge Wilson, Jr. / Richard WeigoldRace BrookBrooklawn
1977Fred KaskWethersfieldFred KaskWethersfieldWethersfield
1976Robert ZinkHop MeadowFred KaskWethersfieldTumble Brook
1975William T. LeeYalePaul MaloneyNew HavenYale
1974Richard WeigoldTorringtonEdward Day Jr. / Richard WeigoldWethersfieldWaterbury
1973John ParsonsRidgewoodJohn ParsonsWethersfieldWampanoag
1972Joe DennisMadisonRichard L. SiderowfRace BrookRace Brook
1971William BrewWethersfieldClem Miner / Fred Kask / P. J. ZaccagninoWethersfieldWoodway
1970Fred KaskWethersfieldFred KaskWethersfieldShuttle Meadow
1969John A. GentilePattersonJ. CourvilleWethersfieldHartford
1968Jerry Courville, Sr.ShorehavenJerry CourvilleWethersfieldWee Burn
1967James GrantWethersfieldJames GrantWethersfieldWaterbury
1966Ron W. Smith, Jr.ManchesterPat MazzarellaMill RiverBrooklawn
1965Richard L. SiderowfBirchwoodAllen Breed / R. L. SiderowfWethersfieldNew Haven
1964Ron W. Smith, Jr.ManchesterJerry CourvilleWethersfieldWethersfield
1963Allan BreedWethersfieldR. L. SiderowfWethersfieldWampanoag
1962Robert AllenWampanoagJ. A. GrantWethersfieldWaterbury
1961T. LenczykJerry CourvilleWethersfieldRace Brook
1960Richard L. SiderowfBirchwoodS. PetroneWethersfieldShorehaven
1959Pat MazzarellaPequabuckC. E. CreedWethersfieldIndian Hill
1958James T. HealeyRace BrookJ. T. HealeyWethersfieldWaterbury
1957Don HoenigWethersfieldD. HoenigWethersfieldNew Haven
1956Alpheus Winter, Jr.BrooklawnA. Fuchs / T. N. LenczykIndian HillBrooklawn
1955Richard L. SiderowfBirchwoodT. LenczykIndian HillWampanoag
1954John NetchoRace BrookA. WinterWethersfieldYale
1953Ernest GerardiPutnamH. L. Emanuelson, Jr.Race BrookRace Brook
1952R. M. GrantWethersfieldL. LostoskiWethersfieldShuttle Meadow
1951James T. HealeyRace BrookR. E. Tarrant (won play-off)Race BrookRidgewood
1950W. W. MarkhamWethersfieldE. J. GerardiBrooklawnBrooklawn
1949Holly MandlyManchesterJ. BorosWethersfieldWethersfield
1948Alpheus Winter, Jr.BrooklawnJ. BorosWethersfieldGreenwich
1947Holly MandlyManchesterF. Torza (won play-off)WethersfieldWaterbury
1946R. M. GrantWethersfieldC. C. ClareD. Fairchild WheelerNew Haven
1942Edward WilkosManchesterW. A. Hughes (won play-off)WethersfieldWaterbury
1941R. J. WalshD. F. WheelerW. GallaD. Fairchild WheelerBrooklawn
1940H. H. Mandly, Jr.ManchesterA. KosinskiWethersfieldShuttle Meadow
1939A. KosinskiD. F. WheelerC. C. ClareWethersfieldWampanoag
1938R. D. ChapmanGreenwichR. M. GrantRace BrookRacebrook
1937A. KosinskiD. F. WheelerA. KosinskiWethersfieldWoodway
1936R. D. ChapmanGreenwichR. M. GrantGreenwichGreenwich
1935Charles ClareRace BrookS. BrainardWethersfieldHartford
1934A. KosinskiD. F. WheelerA.KosinskiD. Fairchild WheelerBrooklawn
1933Charles ClareRace BrookC. C. ClareWethersfieldWaterbury
1932R. M. GrantWethersfieldC.C Clare (won in play-off)Goodwin ParkShuttle Meadow
1931Charles ClareRace BrookR. M. GrantBrooklawnWee Burn
1930Frank RossWampanoagR. M GrantWampanoagWampanoag
1929W. K. ReidFarmingtonP. HavilandBrooklawnNew Haven
1928P. HavilandBrooklawnF. Jarvis Jr.BrooklawnWoodway
1927F. K. EnglishWaterburyR. M. GrantGoodwin ParkHartford
1926Frank RossWampanoagW. K ReidHartfordShennecossett
1925A. C. GilesWee BurnC. F. StoddardBrooklawnNew Haven
1924W. P. SeeleyBrooklawnJ Sill Jr.FarmingtonShuttle Meadow
1923H. J. ToppingGreenwichWm. BurkowskiGreenwichShennecossett
1922W. P. SeeleyBrooklawnF.R EnglishGreenwichShennecossett
1921R. M. LewisGreenwichB.P MerrimanGreenwichGreenwich
1920R. H. HooveyShuttle MeadowR. H. HoveyBrooklawnBrooklawn
1919R. H. HooveyShuttle MeadowW. P. SeeleyGreenwichShuttle Meadow
1918H. S. WhiteWaterburyF. K. EnglishBrooklawnNew Haven
1916R. M. LewisGreenwichW. P. SeeleyBrooklawnGreenwich
1915H. K. KerrGreenwichW. P. SeeleyBrooklawnBrooklawn
1914W. P. SeeleyBrooklawnPercy RothwellBrooklawnHartford
1913R. AbbottBrooklawnW. K. ShepardBrooklawnNew Haven
1912C. G. Waldo, Jr.BrooklawnRoger H. HoveyGreenwichGreenwich
1911C. G. Waldo, Jr.BrooklawnRoger H. HoveyHartfordHartford
1910Roger H. HoveyShuttle MeadowB.P. MerrimanNew HavenNew Haven
1909B. P. MerrimanWaterburyB.P. MerrimanGreenwichGreenwich
1908B. P. MerrimanWaterburyRoger H. HoveyHartfordNew Haven
1907W. K. ShepardNew HavenW. A. JacksonHartfordHartford
1906R. D. SanfordBantam River/LitchfieldRoger H. HoveyNew HavenWee Burn
1905W. K. ShepardNew HavenJ. E. SprottBrooklawnNew Haven
1904S. H. PattersonBrooklawnHartford
1903Charles H. SeeleyWee BurnJ. E. SprottBrooklawnNew Haven
1902Charles H. SeeleyWee BurnArawanaHartford
1901Charles H. SeeleyWee BurnNew HavenNew Haven
1900Carl E. MartinGreenwichWee BurnWee Burn
1899Thomas L. CheneyOrfordGreenwichBrooklawn

CSGA CORPORATE PARTNERS

ALLIED ORGANIZATIONS