25th Connecticut Women's Open - First Round play is underway - all tee times delayed by 70 minutes

Connecticut Junior Amateur Champions

DateEventLocationRegistration OpensRegister/Result
April 11One Day Tournament Stonington CCMarch 29Results
April 25One Day Tournament Topstone GCApril 12Results
May 2One Day Tournament CC of FarmingtonApril 19Results
May 10One Day Tournament Chippanee CCApril 27Results
May 17One Day Tournament Indian Hill CC May 4Results
May 23 One Day Tournament Lyman Orchards GC - Jones CourseMay 11Results
May 31Women & Tettelbach Division One Day Glastonbury Hills CCMay 18Tettelbach Results Women's Results
June 13One Day Tournament Clinton CC June 1Results
June 27One Day Tournament Tumble Brook CCJune 14Results
July 7Siderowf Division One Day Tournament Litchfield CC **June 24Results
July 18 One Day Tournament Ellington Ridge CC July 5Results
August 1One Day Tournament CC of WaterburyJuly 19Results
August 15 One Day Tournament Redding CC August 5Results
September 1Siderowf Division One Day Tournament** Suffield CC August 19Results
September 6One Day Tournament Hop Meadow CCAugust 25Canceled
September 12One Day Tournament Shennecossett GCAugust 30Results
September 19One Day Tournament Manchester CC (Four-Ball)Results
September 20Women & Tettelbach Division One Day* Keney Park GC September 7Tettelbach Results Women's Results
September 26 One Day Tournament Cedar Knob GCSeptember 13Results
October 17Al Acker One Day Championship Wethersfield CCMust QualifyResults

Results: 2023 I2022 I 2021 I 2020 I 2019 I 20182016 I 2015 I 2014 I 2013 I 2012 I 2011 I 2010

YearChampionHome CourseSite
2023Will GregwareFarmington Woods GCFairview Farm
2022Will LodgeCC of DarienWatertown
2021Connor GoodeGlastonbury HillsWatertown
2020Matt DoyleMadisonWatertown
2019Ben JamesGreat RiverWatertown
2018Connor BelcastroeClub of ConnecticutWatertown
2017Will WilsonWee Burn Watertown
2016Andrew FranzRidgefieldWatertown
2015Andrew SciarrettaBrooklawnWatertown
2014Evan GrenusTPC River HighlandsWatertown
2013Connor O'BrienOak Hills ParkWatertown
2012John VanDerLaanHeritage VillageWatertown
2011John FlahertyGlastonbury HillsWatertown
2010Monte MullenCC of FarmingtonWatertown
2009Alex DiClementeTimberlinWatertown
2008Mike McCarthyTwin HillsWatertown
2007Curtis LoopNew CanaanWatertown
2006Mike Ballo, Jr.WoodwayWatertown
2005Conor O'BrienWintonbury HillsWatertown
2004Matt LoftusSilver SpringsWatertown
2003Scott CruffIndian HillWatertown
2002Ken CameraEllington RidgeWatertown
2001Mark MatzaHeritage VillageWatertown
2000Dan DayOak LaneWatertown
1999Brett StegmaierNew HavenWatertown
1998Justin MacKinnonManchesterWatertown
1997Ian MarshallCrestbrook ParkWatertown
1996Kevin HenryPattersonWatertown
1995Kevin McNamaraSilver SpringsWatertown
1994Geoffrey WalkerFarmingtonWatertown
1993Geoffrey WalkerFarmingtonWatertown
1992Peter SagnellaLaurel ViewWatertown
1991Steve JamrozWilbrahamWatertown
1990Steve JamrozElmcrestWatertown
1989Mark PurringtonSuffieldWatertown
1988Jon VenezianoTimberlinWatertown
1987Richard BreedWethersfieldWatertown
1986Richard BreedWethersfieldWatertown
1985Kevin BaerWoodbridgeWatertown
1984David RenzulliSmith RichardsonWatertown
1983Kevin GaiIndian HillWatertown
1982Chris HeddenNew LondonWatertown
1981Jeff HeddenNew LondonWatertown
1980Jeff HeddenNew LondonWatertown
1979Keith NachillyFarmington WoodsWatertown
1978Keith NachillyFarmington WoodsTorrington
1977Brian MurphyIndian HillWatertown
1976Brian MurphyIndian HillWatertown
1975Jerry Courville, Jr.ShorehavenWatertown
1974William Day, Jr.Laurel ViewWatertown
1973Robert KaneLaurel ViewWatertown
1972Brian ChaddertonLaurel ViewWatertown
1971Greg MurrayWampanoagWatertown
1970Jay TordaWethersfieldWatertown
1969Richard LeConcheRockledgeWatertown
1968Louis Scinta, Jr.D. F. WheelerWatertown
1967Robert ZuckermanWestport LongshoreWatertown
1966Gregory HaginPequabuckWatertown
1965David JanketPomfretWatertown
1964Paul SuchcickiMeadowbrookWatertown
1963Irving Nixon, Jr.American BrassWatertown
1962Don ParsonMill RiverWatertown
1961Jeffrey AlpertWoodbridgeWatertown
1960James BorosD. F. WheelerWatertown
1959Ray KozenEast MountainRace Brook
1958William SalvatoreWatertownNew Haven
1957William SalvatoreWatertownWatertown
1956William SalvatoreWatertownWatertown
1955W. W. Conlin, Jr.WampanoagWatertown
1954Richard L. SiderowfIndian HillWatertown
1953Richard KowaleskiNew HavenWatertown
1952John CrichtonInnis ArdenWatertown
1951John BoyetMillbrookWatertown
1950Graham Jones, Jr.FarmingtonManchester
1949George Fayan, Jr.Pine OrchardBrooklawn
1948Tom Kelley, Jr.ManchesterWethersfield
1947James HealeyRace BrookRace Brook
1942-1946No Championship
1941J. P. MandlyAvonHartford
1940R. A. PatrickNorwichWee Burn
1939Arthur C. WilliamsBrooklawnHartford
1938Arthur C. WilliamsBrooklawnWaterbury
1937Harrison LeetePlymouth MeadowShuttle Meadow

CSGA CORPORATE PARTNERS

ALLIED ORGANIZATIONS